Soutěž Kvíčerovská sirka 2022

9. 12. 2022 (16:17:40), Michaela Ševců

Kvíčerovská sirka 2022

Ve čtvrtek prvního prosince byla vernisáží a slavnostním předáváním cen vítězům otevřena výstava už čtvrtého ročníku výtvarné soutěže Kvíčerovská sirka. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Kategorie A je pro mladé výtvarníky do devíti let, kategorie B od deseti do dvanácti let a kategorie C od  třinácti do patnácti let. Letos byla poprvé vyhlášena kategorie Cena sběratelů, kde věkové rozdělení není. Vítězové a ti, kteří se umístili na druhém a třetím místě kromě diplomů a drobných dárků, obdrželi sběratelskou sadu zápalek se svým návrhem a návrhy dalších dvou svých souputníků v soutěži. Téma soutěže, Zajímavosti z Police, jsme se rozhodli zachytit klasickou technikou. Zvolili jsme si kresbu přírodním uhlem a práci přímo v plenéru. Uhel jsme si sami vyrobili po vzoru renezančních mistrů pálením proutků vinné révy. Proces probíhá v plechovce, kde jsou proutky zasypány pískem tak, aby celý proces proběhl za nepřístupu vzduchu. Vzniká tak velice kvalitní materiál. Tyto uhle stále patří k těm nejlepším a můžete si je vyrobit zcela sami a proces si zpříjemnit třeba opékáním buřtů. Mladí výtvarníci si vyhledali různé kouty našeho města, přesně to co je zaujalo. Vznikla tak série spontánních autentických kreseb. Zajímavosti očima dětí a mládeže přímo na tváři místa. Chtěli jsme se nejenom zúčastnit soutěže, ale zažít radost ze spontánního tvoření. Etikety na zápalkových krabičkách byly od nepaměti prostorem pro kvalitní náměty s vysokou výtvarnou i grafickou úrovní. V současné době se produkce zápalek snižuje a objevuje se  v námětech často reklama a tím i mizí kvalitní grafické zpracování návrhů. Nápad Klubu sběratelů Policka zapojit děti formou soutěže do této disciplíny nás velice zaujal. Účast v soutěži jsme tedy i letos přijali rádi. V galerii přikládáme několik fotografií. Výstava v Zeleném domečku trvá do 2. 1. 2023. Přijďte se podívat.

Vítězové soutěže:

Kategorie A do 9 let:

1. místo : Magdalena Holubová

2. místo: Gabriela Maršíková

3. místo: Eliška Bártová

Kategorie B od 10 do 12 let:

1. místo: Matěj Křepelka

2. místo: Anna Burešová

3. místo: Jindřich Trojtl

Kategorie C od 13 do 15 let:

1. místo: Karolína Komárová

2. místo: Vojtěch Tiefa