Absolventi hudebního oboru


Matouš Michal

Absolvent houslové třídy svého otce Ladislava Michala pokračoval ve studiu na Pražské konzervatoři u Jaroslava Foltýna, odkud dále pokračoval studovat do Ameriky. Bakalářské studium absolvoval na prestižní Juilliard School of Music v New Yorku ve třídě koncertního mistra New York Philharmonic Glenna Dicterowa, magisterský titul získal na Manhattan School of Music ve třídě Glenna Dicterowa a Lisy Kim.

Působil jako koncertní mistr v orchestrech na obou školách a ve Verbier Festival Orchestra. Hrál pod taktovkou tak prominentních dirigentů, jako jsou James Levine, Kurt Masur, Bernard Haitink, Yuri Temirkanov, Charles Dutoit, Alan Gilbert, Semyon Bychkov, Ivan Fisher, Jaap van Zweden a Riccardo Mutti.

Působil rovněž v Grant Park Orchestra, v roce 2016 pak v obrovské konkurenci úspěšně vykonal společně se svým bratrem Šimonem konkurz do Chicago Symphony Orchestra, jenž je řazen k nejlepším pěti orchestrům světa! Zde je členem skupiny druhých houslí.

_____________________________________________


Anna Skálová

Anna Skálová

Vynikající houslistka Anička Skálová vystudovala s plným stipendiem v USA na University of Michigan a Indiana University ve třídě světově proslulého houslového pedagoga Jamese Lareda.

Během studií působila jako koncertní mistr univerzitního symfonického orchestru, vyhrála univerzitní Concerto Competition a posléze také celoamerickou soutěž ASTA.

Koncertovala v Carnegie Hall, když byla v rámci konkurzu vybrána jako koncertní mistr New York String Orchestra Seminar, též jí byla udělena cena za význačné zásluhy v hudbě.

Několik let působila v San Diego Symphony Orchestra, od roku 2017 je členkou skupiny prvních houslí v australském Sydney Symphony Orchestra. 

_____________________________________________


Žaneta Obršálová

Úspěšně absolvovala Pražskou konzervatoř u profesorky Ludmily Štětinové, nyní studuje na Karlově univerzitě v Praze pedagogickou fakultu obor hudební výchova a housle u profesora Jiřího Tomáška. Při studiu hraje  v různých orchestrech jak v Praze tak mimo Prahu a jezdí na různá turné do zahraničí. Jedním z těchto orchestrů je třeba Plzeňská filharmonie, Filmová filharmonie nebo Smetanovi filharmonici. 

Nyní působí také pedagogicky na ZUŠ Police nad Metují.

_____________________________________________


Eva Lorenc

Eva Lorenc rozená Suchánková vystudovala hru na klavír na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Borise Krajného. Vedle sólového klavíru se aktivně věnuje komorní hře. V roce 2013 získala spolu se svou kolegyní Zdeňkou Švehlákovou 2. cenu na mezinárodní soutěži Art duo Prague v kategorii čtyřruční hra. V témže roce absolvovala studijní stáž v programu Erasmus na Hochschule für Musik Karlsruhe v klavírní třídě Sontraud Speidel, kde se vedle sólového klavíru též věnovala hře v klavírním duu.

Vystudovala taktéž na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor Německý jazyk a literatura, v roce 2014 zde získala grant na vytvoření německo-české databáze hudební terminologie.

Od osmnácti let se aktivně věnuje výuce hry na klavír, nyní působí v mezinárodní škole Piano School Prague.

_____________________________________________


Kristýna Šrámková

Absolvovala Pražskou konzervatoř, kde byla studentkou prof. Michala Rezka, prof. Jana Novotného a prof. Evy Boguniové. Kromě toho navštěvovala ještě hodiny u prof. Jana Bartoše (ze třídy legendárního klavíristy Ivana Moravce). Současně se studiem na Konzervatoři absolvovala bakalářské studium Hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pokračuje magisterským studiem klavírní hry na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Účastnila se masterclassu prof. Avo Kouyoumdjiana (University for Music and performing Arts Vienna) a klavírních kurzů u Ivo Kahánka. V Praze spolupracuje se soudobými skladateli v interpretaci a nahrávání jejich děl pro divadlo (mj. s Plzeňskou filharmonií). Vedle klasických koncertů působí jako klavíristka v hotelu Four Seasons Prague, vyučuje soukromě klavír a spolupracuje jako asistentka s Prague Music Performance. 

_____________________________________________


Jan Hanzl

Jan Hanzl absolvoval na naší škole hru na baskytaru v roce 2008 a po úspěšně vykonaných přijímacích zkouškách byl přijat ke studiu na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V průběhu následujícího studia využil příležitosti přibrat si další obor, a to sice hru na kontrabas. Během těchto let měl možnost učit se u našich nejvýznačnějších hudebních pedagogů, jakými byli Vladimír Hora, Milan Plechatý, Martin Lehký, Ondřej Podhajský a Petr Kořínek.

V Praze také navázal spolupráci s nejrůznějšími spoluhráči ve všemožných kapelách. Z těch známějších to byli Bohemia Big Band, Orchestr Václava Hybše, Golden Big Band Prague, Tomáš Savka, David Deyl, Michaela Nosková.

Absolvoval u prof. Milana Plechatého obor hra na basovou kytaru a sám se začal věnovat výuce na jedné z pražských ZUŠ. Poté následoval absolventský koncert na kontrabas, kterým dovršil studia u význačného kontrabasisty Petra Kořínka.

_____________________________________________


Martin Maroul

Martin Maroul

Martin Maroul patří mezi první absolventy žesťového oddělení naší ZUŠ vůbec. Během studia na naší škole se třikrát probojoval v republikových soutěžích do celostátních kol a pokaždé přivezl zlato.

V roce 1997 započal studium na konzervatoři v Pardu-bicích pod vedením Jiřího Houdka – sólotrumpetisty Královéhradecké filharmonie. Martin s tímto orchestrem začal již během studií spolupracovat. Po dokončení následného studia na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Vladimíra Rejlka a Václava Junka se stal členem Filharmonie Hradec Králové, kde dodnes působí jako první trumpetista a zároveň vedoucí trumpetové sekce.

Mimo aktivní profesionální dráhu hudebníka se Martin zabývá také pedagogickou činností. Vyučuje na Konzervatoři Pardubice a současně působí také na ZUŠ Havlíčkova v Pardubicích.

_____________________________________________


Jaroslav Kollert

Již ve čtyřech letech začal hrát na trubku a ovoce tohoto včasného startu na sebe nedalo dlouho čekat. Od osmi let se účastnil celostátních soutěží – především v komorní hře, odkud mnohokrát spolu se svými spoluhráči přivezl ocenění nejvyšší. V současné době je prvním trumpetistou žesťového kvinteta, které propojuje dva studenty konzervatoře a tři žáky naší ZUŠ. Tento komorní soubor působí v našem regionu a je nedílnou součástí každoročního dlouhonočního vytrubování na Hvězdě.

Jaroslav Kollert je nyní studentem pátého ročníku konzervatoře Brno, kde se připravuje na dráhu profesionálního hráče pod vedením prof. Josefa Cecavy. Pod jeho vedením též působí v Big Bandu brněnské konzervatoře, který je umělecky činný v celém jihomoravském regionu.

_____________________________________________


Barbora Pátková

Barbora Pátková

Barbora Pátková (*1993) je absolventkou klarinetové třídy Romana Rokoše a také pěvecké třídy Miriam Blažkové. Po maturitě na Jiráskově gymnáziu v Náchodě se rozhodla pokračovat ve hře na klarinet na Pražské konzervatoři, kde studovala u Ludmily Peterkové, Jana Macha a Petra Čápa. Zúčastnila se několika soutěží (Pardubické dechy 2015 a 2017 - 2. místo, Mezinárodní interpretační soutěž dechových nástrojů ve Wroclawi 2016 - čestné uznání, semifinále soutěže Saverio Mercadante v italském Bari 2017, vítězka konkurzu o absolventský koncert se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře 2018) a také masterclassů s věhlasnými světovými klarinetisty (Pascal Moragués, Calogero Palermo).

Účinkovala v orchestru pražského muzikálu Fantom opery.

V současnosti je studentkou HAMU v klarinetové třídě Vlastimila Mareše a Irvina Venyše a vyučuje také v ZUŠ v Praze-Hostivaři hru na klarinet, saxofon a zobcovou flétnu.

_____________________________________________


Kateřina Pastorková

Katka Pastorková

Další z absolventek ze třídy Romana Rokoše a pěvecké třídy Miriam Blažkové vystudovala dále hru na klarinet na Konzervatoři Pardubice u Zdeňka Seidla. Dlouhodobě působí v Police Symphony Orchestra a se zapálením se věnuje také popovému zpěvu. 

Vyučuje hru na klarinet, saxofon a zobcovou flétnu na ZUŠ Klobouky u Brna. 


Šimon Michal

Studuje prestižní hudební akademii The Juilliard School of Music v New Yorku.
Na konci září se stal vítězem Juilliard Concerto Competition, kde hlavní cenou soutěže byl sólový debut v newyorské Alice Tully Hall. 
13. října 2014 měl tu čest vystupovat pod taktovkou jednoho z nejuznávanějších dirigentů současnosti, uměleckého šéfa opery v Zurichu a zároveň šéfdirigenta Metropolitní opery v New Yorku, Fabia Luisiho. Za doprovodu Juilliard Symphony předvedl Koncert G dur Wofganga Amadea Mozarta. Koncert si vysloužil velmi dobrou kritiku v New York Times  a také v hudebním časopise Strad Magazine. Na tento koncert mu aukční síň Tarisio zapůjčila velmi vzácné housle Stradivarius z roku 1720 v hodnotě 6 milionů dolarů.
V létě vyhrál konkurz do New York Philharmonic Global Academy a 3. – 13. ledna 2015 se tak mohl stát členem New York Philharmonic -  jednoho z nejžádanějších světových orchestrů!

______________________________________________Pavla Mazancová

V roce 2014 vyhrála konkurz a stala se členkou Akademie České filharmonie. Je studentkou Akademie múzických umění v Praze.

______________________________________________Kateřina Soumarová

Kateřina Soumarová nyní studuje ve Velké Británii na Birmingham Conservatoire, kam byla vybrána a pozvána studovat díky stipendiu, které jí tato univerzita poskytla.
Studium na této univerzitě trvá 4 roky s návazností na postgraduální studium.
Jejím profesorem houslové hry je Pavel Fischer, který je hostujícím profesorem komorní hry na Royal Academy v Londýně, vyučuje na mistrovských kurzech v Chetham's School of Music a Royal Northern College v Manchesteru.

______________________________________________


Markéta Nádvorníková

Markéta Nádvorníková

Absolventka houslové třídy Ladislava Michala vystudovala dále hru na housle na Birmingham Conservatoire v Anglii u Pavla Fischera, absolvovala poté rovněž stáž v Hallé Orchestra v Manchesteru. V současné době se věnuje převážně pedagogickému působení.

______________________________________________


Terezka na koncertu s Královéhradeckou filharmonií

Tereza Špuláková

Je absolventkou Konzervatoře Pardubice, kde studovala ve třídě Inny Tolmačové. Každoročně se zúčastňuje Mezinárodních letních klavírních kurzů Pražské konzervatoře. Zde pracuje pod uměleckým vedením Prof. Avedise Kouyoumdjiana, jenž je pedagogem na prestižní Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Pravidelně se zúčastňuje Klavírních kurzů v Mikulově ve třídě českého pianisty Iva Kahánka. V roce 2012 se zúčastnila Mezinárodní Soutěže Mladých Hudebníků ve Vídni, na které obsadila 3. místo. O rok později absolvovala Mezinárodní festival mladých hudebníků a soutěž S. Rachmaninova v Madridu, kde obdržela 3. cenu. V roce 2014 získala v dánském hlavním městě 3. příčku na soutěži „Music Seasons in Copenhagen“. Jako sólistka vystoupila s Filharmonií Hradec Králové a společně provedli Klavírní koncert a moll Edvarda Griega.

V současné době spolupracuje s chlapeckým sborem Boni Pueri v Hradci Králové a aktivně se věnuje klavírní interpretaci.  Své umělecké vzdělání si rozšiřuje účastí na odborných kurzech, konzultacemi u předních pedagogů a přípravou na studium Akademie múzických umění.

______________________________________________


Sára Suchánková

Sára Suchánková

Sára začala hrát na klavír v pěti letech pod vedením Reginy Goslinské na naší ZUŠ a pokračovala ve studiu na konzervatoři v Pardubicích ve třídě Martiny Maixnerové. Během studií na konzervatoři posbírala řadu ocenění i laureátských titulů na českých i mezinárodních klavírních soutěžích, např. 1. cenu na soutěži Beethovenovy Teplice, 2. cenu na Mezinárodní soutěži Vítězslava Nováka v Kamenici nad Lipou, 2. cenu na Broumovské klávese a titul absolutního vítěze na německé soutěži klavírních duet Piano Über Grenzen. Vystupovala také s předními českými orchestry, např. s Komorní filharmonií Pardubice, se kterou interpretovala koncerty W. A. Mozarta a R. Schumanna, či s Trutnovskou filharmonií. V současnosti studuje na Akademii múzických umění v Praze u Františka Malého.

______________________________________________


Dagmar Bořková - Vajsarová

Dagmar Bořková začala studovat hru na kontrabas na naší škole u svého otce, ředitele ZUŠ. V roce 2000 byla přijata ke studiu na Konzervatoři Pardubice do třídy profesorky Heleny Navrátilové. Během studií navštěvovala mistrovské kurzy u Petra Riese, kontrabasisty České filharmonie, a Thomase Loma, sólokontrabasisty, působícího ve Stuttgartu. Po absolutoriu konzervatoře vykonala přijímací zkoušky na Akademii múzických umění v Praze a byla přijata do třídy vynikajícího kontrabasisty a pedagoga Prof. Jiřího Hudce, prvního kontrabasisty České filharmonie. Zde úspěšně absolvovala bakalářský a posléze i magisterský program. Několik let působila jako členka Královéhradecké filharmonie, další koncertní zájezdy po Evropě absolvovala s Teplickou filharmonií a dalšími filharmonickými tělesy. Od roku 2010 působí pedagogicky na ZUŠ Náchod a Police nad Metují.

______________________________________________


Miloš Peter Klápště

Miloš Klápště začal dojíždět do naší ZUŠ z Trutnova, aby zdokonalil svoji hru na kontrabas vzhledem k jeho záměru studovat tento nástroj na konzervatoři. V roce 2008 pak úspěšně složil přijímací zkoušky a byl přijat na Mezinárodní konzervatoř Praha a poté na Konzervatoř Jaroslava Ježka do Prahy. Zde studuje u profesorů Jana a Petra Kořínka hru na kontrabas a baskytaru. Studium letos zakončí absolutoriem. Miloš patří v současnosti mezi vyhledávané hráče jak v oblasti jazzu, tak popu.

______________________________________________


Monika Němcová

Monika Němcová

Dcera paní učitelky Lenky Němcové začala hrát na lesní roh v osmi letech a již během studia na naší ZUŠ slavila úspěchy jak na sólových, tak na souborových soutěžích. 

Pět let studovala na konzervatoři v Brně u Jindřicha Petráše, absolutorium následně dokončila na Pražské konzervatoři. V roce 2012 se stala vítězkou soutěže konzervatoří v oboru hra na lesní roh. O rok později naprosto skvěle obstála uprostřed velké zahraniční konkurence na mezinárodní interpretační soutěži žesťových nástrojů, kde získala 1. cenu. V témže roce interpretovala Koncert č. 1 pro lesní roh a orchestr od Richarda Strausse se symfonickým orchestrem Konzervatoře Brno.

V současnosti studuje na Akademii múzických umění v Praze.

Během svých studií byla mnohokrát přizvána ke spolupráci např. se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Českou studentskou filharmonií, Filharmonií Hradec Králové, Českým národním symfonickým orchestrem a Orchestrem Berg.

Na naší ZUŠ Monika vyučuje hru na lesní roh, věnuje se také hře na klavír.

______________________________________________


Matěj Pátek

Matěj Pátek

Absolvent klarinetové třídy Romana Rokoše Matěj Pátek (*1990) pokračoval po maturitě na Jiráskově gymnáziu v Náchodě ve studiu klarinetu na Pražské konzervatoři u Petra Čápa, Jana Macha a Miroslava Plechatého. Nyní dokončuje magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Irvina Venyše, Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše. V rámci studia se zúčastnil mistrovských kurzů u Jana Jakuba Bokuna a Kornela Wolaka, s dechovým kvintetem Rosquintet získal 1. místo na 22. Dittersově soutěži ve Vidnavě.

Jako klasický hráč byl již mnohokrát přizván ke spolupráci s předními českými symfonickými orchestry (PKF Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Komorní filharmonie Pardubice, The City of Prague Philharmonic Orchestra apod.), s nimiž vystupoval jak na domácích, tak zahraničních pódiích. Příležitostně účinkoval rovněž v klarinetovém orchestru Clarinet Factory Orchestra, v divadelních projektech Národního divadla, Divadla Na Vinohradech a Divadla F. X. Šaldy v Liberci, hrál v orchestrech v pražských muzikálech Fantom opery a Ples upírů a v Broumově se v letech 2015 až 16 podílel jak hudebně, tak jako amatérský herec na úspěšném projektu Hra-Nic-E Romana Lipuse, Renaty Putzlacher a Šimona Cabana. 

Na saxofon a klarinet hraje v polické hudební skupině Annabase a hradecké 4.Tune, je rovněž častým hostem pražského swingového Orchestru Ježkovy Stopy.

Mimo dechové nástroje s potěšením hraje také na kytaru.  

Po Romanu Rokošovi vyučoval až do konce roku 2019 v naší ZUŠ hru na klarinet a saxofon, výuce se věnuje rovněž v Praze.

Od roku 2020 je členem Ústřední hudby Armády České republiky.

Comments