Jak to chodí u nás v pěveckých sborech...
Výuka pěvecké hlasové výchovy je na této ZUŠ pojata v souladu s celkovým trendem a zaměřením této školy. Základy hudebního vzdělání klademe v co nejranějším věku. Jistě s přihlédnutím k individuálním danostem dítěte. Pro sborový zpěv je důležitější tvárnost, komunikace a nadšení nebo náklonnost k tomuto oboru, než mnohdy momentální forma u přijímacího řízení. V době, kdy některé děti, které se hlásí na tento obor, neví, jak hlasové ústrojí vůbec rozeznít či používat, je hromadná tvorba velmi přínosná a užitečná. Pěvecky nadané a rozvinuté – tzv.: rozezpívané děti jsou akustickým příkladem pro ty, které by rády zpívaly, ale zatím neví jak a kudy do toho. Nejsou zde vystavovány stresu „osamělého vojáka v poli“ a tu a tam zaexperimentují na svém nástroji a to je právě ve zpěvu potřeba: získat odvahu opustit zaběhnutý způsob „hry“ a zkusit to jinak. Výborným obdobím je věk co nejmladší, kdy jsou děti přirozené, nestydí se a nemají potřebu být někým dokonalým.
Naši nejmladší i nejmenší sboristi se scházejí k pravidelným zkouškám v pěveckých sborech: KAPIČKY, PRAMÍNEČEK a PRAMÍNEK.
Dalším stupněm přípravného sboru je STUDÁNEČKA - pro děti, které již absolvovaly první třídu základní školy a přitom mají již zkušenosti, získané ve výše jmenovaných přípravných sborech.
Na nejzkušenější zpěváky pak čeká sbor STUDÁNKA.