Hlavní stránka‎ > ‎Orchestry a soubory‎ > ‎Dechové‎ > ‎

Big Band


Mládežnický dechový orchestr ZUŠ v Polici nad Metují (řečený Big Band) je mladé hudební těleso, které založil na podzim roku 2001 ředitel Základní umělecké školy v Polici nad Metují Lubor Bořek. Orchestr se zaměřuje spíše na moderní repertoár - aranžmá filmové hudby, rockových i jazzových evergreenů a skladby pro koncertní dechové orchestry od mnoha světových autorů.

Za svoji relativně krátkou existenci orchestr koncertoval v Itálii, několikrát v Německu, v Polsku a na mnoha místech v Čechách a na Moravě. V roce 2013 absolvoval zájezd do Bosny a Hercegoviny a na podzim roku 2017 do Švédska.

Úspěchy slavil také v celostátní soutěži ZUŠ ve hře dechových orchestrů, kterou pořádá každé tři roky MŠMT ČR: v roce 2014 a 2017 získal 1. místo a v roce 2010 dokonce 1. místo a absolutní vítězství v soutěži!

V témže roce s orchestrem natočila Česká televize pořad "A tuhle znáte?".

V roce 2011 se orchestr stal vítězem rozhlasové soutěže Concerto Bohemia 2011 a vystoupil na Koncertu vítězů v Praze na Žofíně, který přenášela Česká televize.

V roce 2017 se zúčastnil XVIII. ročníku Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2017, kde získal ve své kategorii zlatou medaili a cenu za nejlepší provedení povinné skladby.

Orchestr má 50 členů, vedoucím a dirigentem je Lubor Bořek, druhým dirigentem Pavel Čapek.

 •     XVIII. Ročníku Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů Ostrava 2017

 •     Ústřední kolo soutěže dechových orchestrů ZUŠ 2017 
Zlaté pásmo!! (odkaz na článek)

 •     Krajské kolo soutěže dechových orchestrů ZUŠ 2017 

 •     Festival dechových orchestrů Fadrhonsova Dobrovice 2015 
Účast na festivalu    (odkaz na článek)

 •     Ústřední kolo soutěže dechových orchestrů ZUŠ 2014 
Vítězství v ústředním kole!    (odkaz na článek)


 •     Ústřední kolo soutěže dechových orchestrů ZUŠ 2011 
Zlatá medaile a absolutní vítězství!!!

 •     Concerto Bohemia 2011 - dvojnásobný úspěch!!
Neuvěřitelná zpráva přišla v tyto dny z Producentského centra Českého rozhlasu v Praze, ve které jsme byli informováni o výsledcích soutěže mladých orchestrů Concerto Bohemia 2011. Naše škola do letošního jubilejního dvacátého ročníku této prestižní soutěže vyslala nahrávky dvou našich orchestrů - smyčcový orchestr ARCHI PICCOLI (který letos spojil síly v ojedinělém projektu s rychnovským flétnovým souborem SARABANDA) a dechový orchestr BIGBAND.
Oba naše orchestry prošly vítězně prvním kolem soutěže a ve finále, které proběhlo 24. března 2011, byly hodnoceny další porotou, složenou z dirigentů předních českých profesionálních orchestrů, jejímž předsedou byl prof. Ilja Hurník.
A výsledek je pro nás naprosto neuvěřitelný: 
Oba naše orchestry zvítězily ve svých kategoriích a budou hrát v sobotu 12. listopadu 2011 na Koncertu vítězů ve Velkém sále Paláce Žofín v Praze!

 • Big band v televizi!
V sobotu 27. listopadu odvysílala Česká televize Ostrava na ČT2 pořad "A tuhle znáte?", který byl věnován našemu orchestru. Pořad můžete shlédnout na tomto odkazu:


Videa z tohoto koncertu: • Z vystoupení v Broumově 5.6.2010 na slavnosti "Vinum et cetera...":

 • Celostátní kolo soutěže dechových orchestrů 8. května 2010 v Letovicích:
Získali jsme 1. místo ve zlatém pásmu v kategorii I.b (orchestry s věkovým průměrem do 16 let a do 45 členů) a po sečtení všech bodů jsme dosáhli absolutního vítězství v celé soutěži!


 • Krajské kolo soutěže dechových orchestrů 26. března 2010 v Úpici:
Získali jsme první místo s postupem do celostátního kola a stali jsme se absolutním vítězem soutěže!!!
Zde jsou videa ze soutěže:

Carmina Burana

Stvoření světa

Rhythmata • Na stránkách internetových novin Stisk.blog.iDNES.cz je umístěn článek bývalé tympanistky Big bandu Lucky Vyčichlové, nyní studentky žurnalistiky v Brně, o našem orchestru, včetně videoukázky ze zkoušky.
Článek najdete na tomto odkazu: • Adventní koncert v broumovském divadle

Fotografie z III. adventního koncertu v broumovském divadle - 11. prosince 2009

Adventní koncert Broumov


Podřízené stránky (1): Repertoár
Comments