VIDEOSALON - JINÁ "KÁVA"

přidáno: 3. 5. 2014 14:43, autor: Beran Vladimír   [ aktualizováno 24. 4. 2016 9:25 ]
Soutěž amatérských filmů "Český lvíček" musela před několika lety tento název, odkazující na "většího brášku - Českého lva"  z licenčních důvodů opustit. Byla tedy přejmenována na Videosalon, což je určitě lepší název - je svůj a na nic si nehraje. Soutěž je dvoukolová. Nejdříve probíhají krajská kola - a pro postupující filmy pak následuje finále v Ústí nad Orlicí.
"Jiná káva" v titulku je míněna v souvislosti s článkem "Oči dokořán". Na rozdíl od soutěže ZUŠ zde totiž funguje všechno tak, jak má (ZUŠky se toho po několika dalších ročnících snad dočkají také).
Letošní krajský Videosalon byl poprvé na novém místě - v Knihovně Města Hradce Králové, kam se přesunul z Country klubu Lucie - a to v pátek 25. a v sobotu 26. dubna 2014. K soutěži byl vydán výborný průvodce programem, ve kterém jsou velmi pěkně zmíněni autoři našich filmů - a v samotném programu soutěže si můžete naše snímky také najít. Další informace jsou na webu amatérského filmu Filmdat, nebo na stránkách pořadatele krajského kola Impuls Hradec Králové, kde je i fotogalerie.

"V Melounovém Cukru" je experimentální film od žákyně 3. ročníku II. stupně Gabriely Palijové. Ale také je to knížka Richarda Brautigana - a jedna z básní - "To je mé jméno" - posloužila jako inspirace pro jemně vykreslenou filmovou báseň s nevšedním pohledem
na svět a postavení člověka v něm. Film získal 2. místo s postupem a cenu Královéhradeckého kraje za kameru - Petra Primy.
Autorka při své tvorbě postupuje velmi zodpovědně, a také vynalézavě. První případ dokumentuje užití hudby islandského hudebníka Ólafura Arnaldse, kterého kontaktovala
a vyžádala si od něho souhlas. Vynalézavost je zase možné doložit zvukovou stopou filmu. Báseň není mluvena, ale šeptána - a nahrát kvalitně šepot je velmi náročné. Protože byl film natáčen v opuštěné továrně, tak si s tímto problémem poradila tak, že recitaci natočila
v ocelové nádrži, která dodala potřebný dozvuk. Porotu kvalitou zvuku zcela ohromila.

"Stínidla" je druhý experiment, tentokrát od žáka 3. ročníku II. stupně Jakuba Vovse.
Je to zcela autorský projekt, od námětu přes scénář, scénografii, grafiku, kameru, herecký projev, hudbu, režii i postprodukci. Navíc celé dílo završil kompletním výtvarným řešením
od potisku DVD nosiče, přes obal až po plakát. Porota dílo ocenila čestným uznáním
s postupem.
Film je výtvarnou hrou s prostedím, videokamerou se speciálními objektivy Lensbaby, sebou samým a vlastní hudbou. V rámci této hry skryl tvůrce své jednotlivé úlohy pod pseudonymy rzných osob zaínajících na JV.

Autorv komentá: “Hra s tajemstvím nemusí být jen ve fantazii. snažím se zde o její perod
v realitu a to pomocí rukou (umlecký objekt, scéna), zvuku (hudba) a kamery (film). Věřím, že filmem si mžu plnit své sny a sdílet je se svtem. Mým prvním vtším filmovým snem byla alegorie na dnešní vševlezlá média. Mladý Jeremiáš se po práci vrací dom a za dvemi jeho bytu ho eká podivná situace. Zdá se však, že ho naprosto nepekvapuje, a tak se vrhá do jejího proudu a pistupuje na její hru. Pistoupíte na ni i vy?”

Oba filmy budete moci zhlédnout při projekci žákovských filmů během "VERNISÁŽE V GRAFICE",
která bude v pátek 23. května 2014 od 15:00 hodin v nových učebnách multimediálního výukového centra v naší ZUŠ.