Aktuality‎ > ‎

Talentinum 2012

přidáno: 29. 5. 2012 8:38, autor: Bořek Lubor   [ aktualizováno 29. 5. 2012 8:39 ]

XXI. ročník mezinárodního hudebního festivalu mladých koncertních umělců

Mezinárodní festival mladých koncertních umělců Talentinum je festivalem mladých talentů, které čeká profesionální hudební kariéra. První ročník se konal v roce 1972. Každé dva roky patří již tradičně v jarních měsících k hudebnímu životu města Zlína i Filharmonie Bohuslava Martinů. Talentinum si klade za cíl pomáhat mladým koncertním umělcům v začátcích jejich umělecké kariéry. Často se stává, že právě Talentinum je určitým odrazovým můstkem k další úspěšné kariéře. V minulosti se tohoto festivalu účastnili například Jana Jonášová, Bohuslav Matoušek, Igor Ardašev, Václav Hudeček, Vadim Repin a další. Dnes patří tito i další účastníci festivalu k uznávaným a žádaným umělcům. Kromě sólových hráčů pravidelně vystupují také komorní soubory a některé orchestry. Festival se týká také mladých dirigentů. Na počátku své umělecké dráhy se ve Zlíně představili dnes uznávaní dirigenti jako Stanislava Macura, Petr Vronský, Hynek Farkač, Leoš Svárovský, Tomáš Netopil, Jakub Hrůša a další. V současnosti je snahou pořadatelů věnovat více koncerty mladým posluchačům a rozšířit je i do dalších moravských měst - např. Uherského Hradiště, Olomouce, Kroměříže, Luhačovic, Vsetína, Bystřice pod Hostýnem i Šumperka.
TALENTINUM 2012 se bude konat v dubnu a květnu 2012. Již tradičně budou uváděny koncerty hudby komorní i orchestrální, a to jak pro širokou veřejnost formou večerních koncertů, tak také jako dopolední koncerty pro školy. Rovněž bychom chtěli pozvat mladé jazzové hudebníky, jak se  stalo v minulém ročníku.

Pro naši školu je důležitý níže uvedený koncert, na kterém vystoupí se Zlínskou filharmonií naše absolventka Kateřina Soumarová, loňská vítězka houslové soutěže "Archetti in Moravia".15. června 2012 v 19.30 hodin, kino Nadsklepí, Kroměříž
Vítězové houslové soutěže Archetti in Moravia

L. van Beethoven: Egmont, op. 84
D. Šostakovič: Koncert pro klavír a orchestr č. 2, F dur, op. 102
J. Sibelius: Koncert pro housle a orchestr d moll, op. 47
 

Sólisté: Marie Šumníková, klavír
Kateřina Soumarová, housle
Dirigent: Petr Šumník


Comments