Profesor Charles Avsharian v ZUŠ

přidáno: 27. 11. 2009 10:42, autor: Bořek Lubor   [ aktualizováno 18. 12. 2009 6:08 ]

V sobotu 26. ledna 2008 navštívil ZUŠ profesor Univerzity of Michigan, State Michigan Univerzity a Meadowmount school of Music Charles Avsharian, žák nejslavnějšího houslového pedagoga Ivana Galamiana.

Když nám vloni poprvé napsal, že chce při svých cestách, na kterých vybírá talentované studenty pro Meadowmount school, navštívit houslovou třídu Ladislava Michala, mysleli jsme si, že jde jen o zdvořilé gesto. Mýlili jsme se, pan profesor strávil s našimi houslisty celou sobotu.

Na odpoledním Masterclasse v sále ZUŠ jsme měli možnost sledovat jeho brilantní výuku. Své umění mu předvedly houslistky Anna Lichá, Karolína Karpfová, Anna Novotná, Markéta Nádvorníková, Hana Stejskalová a Žaneta Obršálová. Pan profesor je pochválil, udělil několik rad pro zlepšení jejich hry a nazval je svými tvrdě pracujícími přáteli.

Překlad a dopravu zajišťoval Prof. Pavel Prantl, výkonný ředitel Mezinárodní hudební akademie v Plzni.

Pan profesor byl mile překvapen přijetím paní starostky I. Seidlmanové - říkal, že se mu ještě nikde ve světě, kde učil, nestalo, aby ho přijal starosta města.

Z Police nad Metují odjel pan profesor do Prahy, kde strávil ještě týden konzultacemi se studenty Pražské konzervatoře. Pro nás je zajímavé, že hned v pondělí navštívil koncertní sál v Pállfyho paláci, kde měl svůj samostatný recitál náš absolvent, nyní student prvního ročníku Pražské konzervatoře, Matouš Michal. S panem profesorem jsou již „staří známí" – vždyť Matouš byl již po dvě léta jeho žákem v Meadowmount School - a ten byl i nyní s Matoušovým uměleckým růstem velmi spokojen. Zdá se tedy, že Matouš (i jeho bratr Šimon) dostanou opět od pana profesora pozvání na další semestr této letní houslové školy v USA.

Prof. Charles Avsharian se starostkou města při podpisu do pamětní knihy města …

… a s mladými polickými talenty v koncertním sále ZUŠ