Orchestry z Police dosáhly skvělých úspěchů

přidáno: 28. 11. 2009 5:19, autor: Bořek Lubor

ZUŠ Olomouc Žerotín byla pověřena Ministerstvem školství pořádáním ústředního kola národní soutěže ZUŠ ve hře žákovských smyčcových orchestrů.

Do finále se probojovalo 30 souborů z celé republiky, mezi nimi i dva orchestry z naší zušky. Jejich vynikající výkony v soutěži ocenila porota cenami nejvyššími.

Orchestra Piccola ma Giocosa – nejmladší soubor soutěže s věkovým průměrem 9,45 let, který však musel soutěžit v kategirii do 15 let, získal 1. cenu v kategorii 1b. Archi Piccoli – orchestr starších žáků podle slov předsedy poroty Doc. Rostislava Hališky z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně přesvědčil svým umělecky mimořádným více než profesionálním výkonem natolik, že získal nejen 1. cenu v kategorii 1a, ale i absolutní vítězství v celé soutěži. Zvláštní ocenění za vynikající sólové výkony získali také sólisté orchestru Hana Stejskalová, Markéta Nádvorníková a Tomáš Hejzlar. A mimořádné ocenění udělila porota i umělecké vedoucí a dirigentce Michaele Michalové za vynikající uměleckou přípravu orchestrů.

Concerto Bohemia 2009

To, že úspěch orchestrů není nahodilý, potvrzuje také jejich úspěch v rozhlasové a televizní soutěži Concerto Bohemia 2009. V úterý 28. dubna totiž oba orchestry točily s Českým rozhlasem, respektive s hudebním režisérem Tomášem Stavělem své soutěžní nahrávky pro finále soutěže.

Návštěva ze Santa Fe

Nyní se orchestry připravují na návštěvu z USA. V červnu přiletí komorní orchestr mladých ze Santa Fe. Kromě jiného děti společně navštíví Prahu, zajímavé památky našeho kraje a vystoupí na koncertech. Vrcholem bude společný koncert v úterý 16. června v 18 hodin v Pellyho domech.

Orchestr mladších žáků – Orchestra Piccola ma Gicocosa – v Olomóci…

Archi Piccoli se svou dirigentkou Michaelou Michalovou  – absolutní vítěz celé soutěže