Aktuality‎ > ‎

Nová moderní učebna EZHZT

přidáno: 1. 6. 2012 2:52, autor: Bořek Lubor   [ aktualizováno 17. 4. 2016 9:19 ]

Vzdělávací zaměření Elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba, uvedené v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní umělecké vzdělávání pod bodem 6.3.8, je mezi ostatními vzdělávacími zaměřeními v rámci hudebního oboru benjamínkem. Umožňuje základním uměleckým školám reagovat na bouřlivý rozvoj elektronizace a digitalizace hudební tvorby a v případě vhodných podmínek tak nabídnout žákům studium specifického studijního zaměření, kde se naučí umělecky a tvůrčím způsobem pracovat s hudebním materiálem v moderním prostředí digitálních nahrávacích studií.

K podmínkám, umožňujícím otevření takovéhoto studijního zaměření na ZUŠ, patří kromě vhodného pedagoga samozřejmě také učebna, patřičně vybavená nahrávací technikou, hardwarem, softwarem a vším potřebným pro tento náročný obor. (K tomu posloužil mimo jiné i náš Projekt CZ.01.07/1.1.05/04.0017 "Výuka uměleckých předmětů laboratorní metodou", který je spolufinancován z ESF a státního rozpočtu ČR.)

V tomto článku se podíváme v praktické ukázce, jak jsme tento problém řešili v naší ZUŠ Police nad Metují.

Učebna v této podobě funguje od počátku tohoto školního roku a tvoří ji čtyři samostatná žákovská počítačová pracoviště, plně vybavená jako nahrávací studia (EZH a ZT je možno podle RVP pro ZUV vyučovat ve skupině až čtyř žáků).
Žákovská nahrávací pracoviště jsou 24´ dvoumonitorové PC sestavy vybavené externí zvukovou kartou Steinberg CI2 a midi klávesnicí KeyRig 49 firmy M-AUDIO. 

Software: 
Každé pracoviště je vybaveno nahrávacím software CUBASE 8.5, masteringovým software WaveLab 7, SEQUEL 3 a obrovským balíkem aplikací firmy NATIVE INSTRUMENTS - Komplete 8 Ultimate. 
Samozřejmě nechybí instalace notačního software SIBELIUS 7.Páté pracoviště, učitelské, je i hlavním nahrávacím studiem školy.
Tvoří ho výkonné studiové PC (Čtyřjádrový procesor INTEL 3.4 GHz, 32 GB RAM) umístěné ve speciálně odhlučněném racku, se čtyřmi monitory, z nichž jeden zajišťuje velkoplošná plazma obrazovka.

Vybavení studia:

Centrem je digitální mixážní pult PRESONUS StudioLive 24.4.2

Těchto 24 kanálů je možno rozšířit ještě pomocí AD/DA převodníku MOTU 828mkII

Systém MOTU 828mkII disponuje celkem 20-ti vstupy a 22-ti výstupy, z toho 10 analogových 24-bit/96kHz a 8 digitálních ADAT in/out.

Možnosti systému rozšiřuje ještě FireWire externí DSP karta TC ELECTRONIC PowerCore.

Studio je ozvučeno třemi aktivními systémy americké firmy KRK - Rokit 6, VXT 8 a Rokit 10.
Comments