Aktuality‎ > ‎

Meadowmount school of music Westport, New York 23.6. až 11.8. 2007

přidáno: 27. 11. 2009 4:25, autor: Bořek Lubor


(o svých zážitcích píší  Matouš a Šimon Michalovi)
Meadowmount School of Music ve státě New York je nejslavnější a nejstarší letní hudební škola založená v roce 1944 legendárním houslovým pedagogem Ivanem Galamianem, na které každoročně vyučují takové osobnosti světové hudby jako Yo-yo-ma, Lynn Harell, Itzhak Perlman, Pinchas Zuckerman, Joshua Bell a další. Můžete se sem přihlásit, zaplatit školné 5 500 dolarů a stejně nemáte jistotu, že Vás přijmou, proto většina amerických bohatých rodin nabízí částky mnohem vyšší, aby jejich dítě mohlo studovat na této škole. Prof. Charles Avsharian z Michigan state univerzity, u kterého jsme studovali, projíždí Evropu a Čínu, aby  vybral nejlepší talenty houslové hry pro každý ročník této hudební školy. Na základě konkurzu a nahrávky pak ředitel školy udělí plné stipendium několika vyvoleným.Foto Studio Prof. Ch. Avshariana 2007 (uprostřed prof. Avsharian, vpravo ředitel prof. Owen Carman)


Několikahektarový areál školy je umístěn v přírodní rezervaci Adirondack Moutain u jezera Champlain, takže zde můžete denně nerušeně cvičit na housle třeba 24 hodin, jenom je potřeba dávat pozor, aby jste se z toho nezbláznili.Režim dne pro nás studenty do 18 let je velmi přísný, dohlíží na něj counsellor (česky „poradce“, ale doslova dozorce). Za sebemenší nedodržení pravidla, pozdní příchod nebo pokud se vyskytujete jinde, nežli jste si napsali do rozvrhu, jsme napomenuti černým X, poté okopáváním kedluben na ředitelské zahrádce, sbíráním odpadků a za další napomenutí musíte opustit školu ihned a bez náhrady!!!


Ráno cvičíme na nástroje od 8.30 do 12.30 hodin, potom běžíme na oběd – obydlí studentů s názvy např. Paganini, Casals…jsou roztroušena po celém areálu a do Hlavní budovy s učebnami, jídelnou a společenskou místností cesta trvá i 25 minut. Proto někteří vynalézaví studenti používali dopravních prostředků. 
Odpoledne jsou individuální hodiny, komorní hra, před večeří povinná hodina cvičení na nástroj a večer každý druhý den koncerty. Student, který obdržel stipendium, musí aspoň jednou vystoupit na nějaké akci a potvrdit „oprávněnost čerpání prostředků“.Atmosféra těchto koncertů je fantastická. Protože sem musí docházet všichni studenti i profesoři, publikum je tedy vzdělané a po zásluze bouřlivě ocení každý výkon. Letos se nám naskytly úžasné příležitosti zahrát si hned na několika koncertech a masterclassech. Prof. Ch. Avsharian sestavil program zahajovacího koncertu ze samých houslových „prskavek“ v provedení svých nejlepších žáků. Hrál jsem (Matouš) jako první Ernstovu Poslední růži léta. Se stejnou skladbou jsem byl vybrán na masterclass Prof. Grigorije Kalinovského z Manhattan Music School.  Na jednom z dalších koncertů jsem měl možnost předvést jedno z nejkrásnějších děl houslové literatury - celý Koncert D dur P.I.Čajkovského. Bylo to supr…Šimon provedl také celý Koncert h moll N. Paganiniho. Pan profesor říkal, že to byl prostě jeho den!Nejcennější gratulace po koncertech od pana profesora Avshariana…A že je život v Meadowmountu veselý…  Dort, který dostal Šimon ke svým čtrnáctým narozeninám v USA …

Dostali jsme znovu pozvání, těšíme se na pana prof. Charlese Avshariana, který by měl přijet v únoru a vybrat studenty pro další ročník, možná dorazí i do Police…
(Matouš a Šimon Michalovi)
 

Comments