Jazzové nebajky – koncert legendárních SHQ a vzpomínky na Karla Velebného

přidáno: 28. 9. 2019 3:09, autor: Bořek Lubor

!!!Mimořádná příležitost!!!

Jazzové nebajky – koncert legendárních SHQ a vzpomínky na Karla Velebného

V roce 1972 natočil velikán naší jazzové scény Karel Velebný se svým souborem SHQ album JAZZOVÉ NEBAJKY, které se stalo jedním z vrcholů české jazzové hudby. V anketě české jazzové společnosti byly JAZZOVÉ NEBAJKY vyhlášeny Nejlepší domácí jazzovou deskou před rokem 1989.

Původní členové SHQ: Petr Kořínek - bass, Josef Vejvoda – bicí, Karel Růžička – Piano, Rudolf Ticháček - Saxofony, Karel Velebný - Vibrafon

Na tuto slavnou desku a na Karla Velebného budou vzpomínat dva dosud žijící členové SHQ Josef Vejvoda a Petr Kořínek v pondělí 7. října 2019 od 18:00 hodin v novém koncertním sále ZUŠ v Polici nad Metují. Vstupné je 100 Kč a vstupenku si můžete zakoupit v kanceláři ZUŠ, nebo zamluvit na telefonu 491 541 155.

Jazzový kvintet bude hrát v následujícím obsazení:

Petr Král – tenorsaxofon

Petr Beneš – Piano, tenorsaxofon

František Krtička – vibrafon

Petr Kořínek – kontrabas

Josef Vejvoda – bicí nástroje

Petr Král

Tenorsaxofonista, komponista a aranžér. V roce 1969 se stal členem JOČR a TOČR ještě pod vedením Karla Krautgartnera. Spolupracoval s celou řadou našich vynikajících jazmanů: Sága rodu SHQ Karla Velebného, Cellula, Trio Karla Růžičky, Trio Josefa Vejvody…

Od roku 1983 žije v Německu, kde hrál např. v Big Bandu WDR v Kolíně nad Rýnem, byl  30 let členem  legendárního Orchestru Hugo Strassera v Mnichově, Big Bandu Duško Goykoviche, Al Porcina, Charley Antoliniho, HR Big Bandu aj. Absolvoval také několik koncertů s Jamesem Morrisonem, Symfonickým orchestrem bavorského rozhlasu pod vedením Lorina Mazela atd..

Petr Beneš

Jazzový pianista, skladatel a aranžér.

V roce 2015 absolvoval bakalářský program na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a v současné době dokončuje magisterský program na HAMU v Praze.

Od roku 2002 zaměstnán jako učitel jazzové interpretace na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze. Mnoholeté angažmá s projekty Petr Kořínek Quartet, Jazz Efterrätt, Libor Šmoldas Quartet, Bigband sv. Blažeje, Český národní symfonický orchestr a dalšími. Spolupracoval s: Bobby Watson, Randy Brecker, Bobby Shew, Vince Mendoza, George Mráz, Chris Brubeck a dalšími.

František Krtička-vibrafon

Vystudoval obor Skladba a aranžování populární hudby na Pražské konzervatoři, kde následně působil několik let jako pedagog téhož oboru a hudební teorie.

Pedagogické činnosti se věnuje na ZUŠ Litvínov, na Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu a v rámci různých seminářů zaměřených zejména na aranžování, jazzovou interpretaci a improvizaci.

Jako aranžér, dirigent a interpret (klavír, vibrafon) se podílí na mnoha projektech zejména z oblasti jazzové či populární hudby a na řadě divadelních představení.

Petr Kořínek

Kontrabasista, pianista, hudební skladatel, dirigent, pedagog, který představuje už několik desítek let českou kontrabasovou špičku. Působí jako pedagog na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze.

Účinkoval  ve skupinách a orchestrech: S+HQ Karla Velebného, Jazz Cellula Laca Decziho, Trio a Kvartet Karla Růžičky, Big-Band Čs.Rozhlasu v Praze.

Vede tyto  skupiny a orchestry: Pražské jazzové kvarteto, Moravské jazzové duo, Trialog, Petr Kořínek Jazz Orchestra a Je členem vokálně instrumentálního souboru Linha singers.

Natočil  několik desítek LP, SP, EP a CD jako samostatné projekty i jako člen řady orchestrů a skupin.

Získal několik ocenění na československé i zahraniční hudební scéně jako skladatel i interpret.

Josef Vejvoda

skladatel,  kapelník, hráč na bicí nástroje.

Mnohokrát zvítězil  v jazzové anketě All Stars Band. Hrál s předními jazzovými soubory  jako SHQ Karla Velebného, Jazz Celula. Quartet Jiřího Stivína, Trio Emila Viklického, Big Band Československého rozhlasu.  Hrál s vynikajcími  solisty např. Benny Bailey, Ted Curson, Joe Newman, Lou Blackburn, Scott Robinson, Tony Scott, Toots Thielemans a dalšími.  V roce 1998 založil vlastní trio, které  často  spojil  s komorním  nebo  symfonickým orchestrem.

Vejvodovy  skladby hrály a hrají  renomované orchestry,  Pardubická,  Janáčkova,  Hradecká, Brněnská, Teplická filharmonie, Sukův komorní orchestr, Listův  komorní orchestr, Žesťový soubor Janáčkovy  filharmonie , Hudba Hradní stráže,  a Policie  České republiky, Ústřední hudba Armády ČR , sólisté jako Josef Suk, Pavel Šporcl,  Vilém  Veverka, Jitka  Hosprová,  Kateřina  Englichová,  Milan Řeřicha a další.