Aktuality‎ > ‎

Jak se dělá film 2

přidáno: 11. 7. 2011 9:03, autor: Beran Vladimír

V posledních týdnech právě skončeného školního roku 2010-2011 se uskutečnila tradiční akce – každoroční výjezdy NAŠA TV do základních škol regionu, s povídáním a projekcí o počítačové grafice, multimédiích a filmové tvorbě. Pořad „Jak se dělá film“ měl již druhé pokračování. Loni jsme školy objížděli s hraným filmem „Robinsonův výlet“ a ukázkami a vyprávěním, jak se „dělá“ hraný film. Na toto téma jsme navázali i letos a přivezli jsme do škol ukázky z historie i současnosti NAŠA TV. Jako první jsme promítli snad náš nejstarší „filmeček“ z dávného multimediálního představení „Měsíční koncert“. Pamětníci si ještě možná vzpomenou na naši cestu na Měsíc i na úvodní video, které bylo montáží žákovských flashových grafik se startem rakety Apollo a hudbou Patrika Bergmanna, kterým jsme celý program otevírali. Potom následoval hraný snímek, dosud nikde nezveřejněný, který jsme natočili před lety v Polsku. Přesněji – kluci si natočili své kulinářské řádění a lektor Sabin Kluszczynski to sestříhal jako hudební klip – upozorňuji, pouze pro otrlé! Náš zatím nejnovější film, tentokrát kreslený, nese pojmenování „Khaki kočka“. Dnes „frčí“ v mnoha reklamách „dva v jednom“, tak jsme to udělali stejně a udělali ze dvou filmů jeden. V obou jde o příběh panáčka. Michal Chlebov ve svém, poněkud existenciálním příspěvku nebyl příliš optimistický, takže tísnivou náladu pěkně vyvážily humorné klipy od Járy Černého.

Projekci jsme ukončili zase starší, také dosud nepublikovanou reportáží „Kouzelná pumpa“, která odhaluje jednu již zaniklou polickou záhadu. Nám ale tento poslední snímek pomohl odhalit jednu filmovou záhadu, kterou je tzv. „stop-trik“. Je to nejstarší filmový trik, který objevil francouz Georges Meliés koncem 19. století. Jeho princip spočívá v tom, že statická kamera snímá scénu, na ní dojde k proměně – a kamera stále filmuje. Okamžik proměny se pak vystřihne – a rázem nám někdo zmizí ze scény. Ačkoliv se jedná o starý trik, stále se používá. Stačí si jen vzpomenout na Arabelu a mizení v kouzelném plášti.

No a tento stop-trik jsme si v každé škole natočili. Nejdříve jsme ho museli vymyslet. K tomu jsme tradičně využili metodu braistormingu – a osvědčilo se! V každé škole vznikl originální námět, pak se děti proměnily ve filmový štáb, video jsme natočili, nabrali do počítače a ještě stihli základní střih, aby se žáci mohli potěšit svým výtvorem. Se stop-trikem jsme začali na ZŠ Žďár nad Metují, pak jsme pokračovali v Bukovici, Teplicích nad Metují, Vernéřovicích, Polici a „šňůru“ jsme zakončili v Machově.

Trochu jiné to bylo na škole v Suchém Dole. Tam jsme byli poprvé už v květnu a natočili tam hranou pohádku „Král Lávra“, kterou suchodolští sehráli společně s polskou návštěvou. Na pozdějším setkání jsme pohádku společně sestříhali.

Všechna videa bylo ještě nutno dokončit, opatřit titulky, ozvučit a distribuovat prostřednictvím Youtube. Zde se nám to trochu zadrhlo. Videa postupně  odesíláme, ale zobrazují se ve špatném formátu. Pokud si je budete chtít prohlédnout a stane se vám to, tak nám to promiňte. Jakmile se nám to podaří opravit, tak už je uvidíte dobře.

Comments