Dvě patnáctky - Přehlídka ATAKUJÍCÍ OBRAZY

přidáno: 21. 10. 2016 0:58, autor: Bořek Lubor
V sobotu 15. října byla ve Zlíně vernisáž 15. celostátní přehlídky výtvarných prací dětí a mládeže, kterou jednou za tři roky pořádá Národní poradenské středisko Ministerstva kultury ČR - odbor Artama. Letošní téma bylo, jak již název článku napovídá "Atakující obrazy" - a jeho cílem bylo se výtvarnými prostředky vyjádřit k prostředí, které nás všechny - a tedy i dětskou duši - obklopuje obrazovými informacemi a útočí na nás ve snaze ovlivnit naše mínění i jednání. Naše škola obeslala přehlídku projektem "Filmový obraz, zrození vlastní reality".

Žáci Grafiky pod vedením pana učitele Vladimíra Berana vytvořili filmové dílko, inspirované starým francouzským filmem "Červený balónek", v němž je hlavním motivem přátelství malého chlapce a nafukovacího balónku. Film vrcholí honičkou, kdy se banda uličníků snaží balónek zničit. Při rozboru filmu naši filmaři objevili, že režisér Lamorisse natáčel jednotlivé scény filmu po celé Paříži, ale závěrečnou filmovou montáží vše sjednotili do iluze, že honička probíhá kolem jednoho bloku domů. Podobnou vlastní "Paříž" pak vytvořili u nás v Polici jako důkaz toho, že filmový obraz dokáže vytvořit vlastní, zcela přirozenou realitu. Podrobněji svůj projekt pan učitel určitě popíše na webu školy. Při otázce, kde se dá film shlédnout, byla odpověď zatím velice jednoduchá: "Nikde. Připravujeme veřejnou premiéru s výstavou dokumentace z natáčení - a ta se bude konat až po dokončení filmu o filmu, abychom celý projekt představili kompletní. A jsme zvědavi, jak se Poličáci vypořádají s tím, jak jsme naše město ve filmu předělali".

Výstava byla pro nás příjemným překvapením, protože pan učitel Beran dostal od kurátorů přehlídky "Cenu za dlouhodobý koncepční a systematický přístup k výtvarnému oboru, zejména v oblasti filmové/audiovizuální tvorby".

A ještě poznámka k organizaci výstavy. Ta se uskutečnila v prostorách Kovárny Viva, významného zlínského podniku a její ředitel, pan Čestmír Vančura patří k významným osobnostem a podporovatelům umění ve svém městě.

Cena kurátorů Vladimíru Beranovi