Aktuality‎ > ‎

DOSTALI JSME POCHVALU

přidáno: 25. 2. 2014 7:43, autor: Bořek Lubor   [ Aktualizováno 24. 4. 2016 9:23 uživatelem Beran Vladimír ]

Nedávno jsme obdrželi potěšující e-mail od velmi zajímavé osoby, který skutečně “zahřál u srdce”. Jsem přesvědčen, že bychom si jeho obsah neměli nechat pro sebe, proto se o něj podělíme.

Počátek avizované události sahá o mnoho let zpět. Měl jsem možnost se zúčastnit několika zajímavých setkání se špičkovými filmaři v “Rodinném výčepu” v Přibyslavi u Nového Města nad Metují. Jedno z nich navštívil i dokumentarista a pedagog pražské FAMU Miroslav Janek. Na závěr programu jsem se s ním dal do řeči a předal mu sadu DVD s našimi filmovými “díly” a vizitku - se žádostí, aby se na naše filmy podíval a případně na ně zareagoval.

Tolik před několika roky - a pak nic. Snažil jsem se sám na pana Janka získat kontakt, ale nepodařilo se to.

Nyní vložím “mezičas”, kdy je vhodná chvíle Miroslava Janka představit.

Narodil se v Náchodě, natočil desítky dokumentárních filmů a v osmdesátých letech působil v USA jako střihač na slavné sérii celovečerních dokumentů “...Quatsi trilogie” Godfreye Regia.

U nás je hodně známý především filmem Občan Havel, který dokončil po úmrtí jeho původního tvůrce Pavla Kouteckého. Nyní pracuje většinou pro Českou televizi na hodinových dokumentárních filmech, které získaly řadu ocenění. Od roku 1998 je stálým pedagogem FAMU.


A teď už dám prostor textu jeho mailu:

“...nedávno jsem se snažil dělat pořádek na stole. Součástí debordelizace byla halda DVD, z nichž některé jsem ještě neviděl. Takže jsem si je postupně pouštěl, třídil a některé vyhazoval, zejména filmy studentů hrané režie FAMU, protože jsou utrápené, nudné, řemeslně špatné a vůbec jsou takovou smutnou předzvěstí budoucích českých celovečeráků. Tyto filmy jsem tak po pěti minutách musel zastavit a vyhodit. V jistou chvíli jsem ovšem narazil na sadu DVD, kterou jste mi dal snad před několika lety. Vsunul jsem Robinsonův výlet do přístroje a díval jsem se se zájmem až do konce. Je to roztomile dětské, ale upřímné, vtipné a velmi dobře provedené, zkrátka mě to bavilo a po těch famáckých uvadlinách mě to příjemně psychicky povzbudilo. Pak ovšem přišel skutečný šok - Vůle žít - přestože tyto příběhy známe, váš film je nesmírně poutavě provedený, obě dámy jsou skvělé vypravěčky a hlavně přinášejí ty detaily, které právě činí příběh poutavým. Oceňoval jsem vaši důslednost ohledně archívů, jakož i snahu posadit příběhy tak nějak nenásilně edukativně do historických souvislostí. Grizzly je také zajímavý příběh,  velice dobře provedený a hlavně takříkajíc angažovaně zasazený do politických souvislostí. Skvělá obrazová a zvuková montáž nástupu komunismu!!! Obdivuju poctivost, se kterou přistupujete k rešerši archívních materiálů i k samotnému provedení.

Klobouk dolů a poklona Vám a vašim žákům. Ať žije vaša TV !!!

Na mě zbývá jen ta ostuda, že se ozývám až po letech…  Míra Janek.”


Považuji tento e-mail především za ocenění práce žáků a členů NAŠA TV, kteří se na filmech podíleli, ale zároveň připojuji poděkování rodičům, veřejnosti i vedení města Police nad Metují, protože bez tohoto tvůrčího zázemí by naše výsledky nebyly možné. Takže doufám, že se budete radovat s námi.


Vladimír Beran


Comments