Aktuality‎ > ‎

Absolutní vítězství v mezinárodní soutěži

přidáno: 28. 11. 2009 5:03, autor: Bořek Lubor   [ aktualizováno 28. 11. 2009 10:39 ]

Dne 8. února 2009 zasedala porota 43. ročníku Mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga 2009. Z celkem 14 nahrávek z 8 zemí světa (Polsko, Řecko, Estonsko, Rusko, Litva, Portugalsko, Bulharsko a Česká republika) vybírali porotci nejlepší interprety v oborech duo, trio, kvarteto a kvinteto.

Absolutním vítězem Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga a nositelem Ceny Heleny Karáskové se stalo houslové duo Matouš a Šimon Michalovi!

Cenu předá ministr školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Český rozhlas sourozencům Michalovým natočí a vydá profilové CD.

V souladu s pravidly soutěže byly nahrávky posuzovány anonymně, teprve po udělení cen získala porota jmenné seznamy interpretů. Předsedou poroty byl Jiří Bárta, jejími členy pak Adam Skoumal (Česká republika), Helena Bondarenko (Rusko), Clara Novak (Itálie), Wolfgang W. Meyer (Německo) a zástupci Evropské vysílací unie (EBU) Alina Velea (Rumunsko) a László Terdik (Maďarsko). Na zasedání dohlížel také zástupce EBU a ředitel Euroradia Classic Pierre-Yves Tribolet.

Českou republiku reprezentovaly hned tři nahrávky. Jednalo se o vítěze Národní rozhlasové soutěže České republiky Concertino Praga 2009, která je pro naše interprety jakýmsi předkolem soutěže mezinárodní.

Vítězové 43. ročníku soutěže - její laureáti - navštíví Českou republiku v červnu 2009. Čeká je obhajoba jejich prvenství na slavnostním Koncertě laureátů v pražském Rudolfinu. Koncert se koná dne 14. června. Poté se ještě mladí hudebníci zúčastní 41. ročníku Jihočeského festivalu Concertino Praga, tedy tradičního koncertního turné po jihočeských městech (Jindřichův Hradec, Bechyně, Český Krumlov a Třeboň).

Gratulujeme našim bývalým žákům (nyní studentům Pražské konzervatoře ve třídě prof. J. Foltýna) k tomuto vynikajícímu úspěchu!


Jiří Bárta společně se sourozenci Michalovými (zleva: Šimon a Matouš)Comments